Sözleşme     

AKADEMİ ÖZEL DEDEKTİFLİK - SÖZLEŞME

Sözleşme günlük hayatımızın bir parçası olarak her an karşımıza çıkmaktadır. Dedektif olarak evlenirken attığımız imzanın bir sözleşme olduğunu, kiraya girerken attığımız imzanın bir sözleşme ve otobüse binerken bile bastığımız akbilin bir sözleşme olduğunu söylesek yok artık dersiniz biliyoruz ancak işin gerçeği bu. Sözleşmeler karşı tarafların alışveriş esnasında ( evlilikte eşlerde bir alışveriş içerisindedir, yine aynı şekilde otobüsten bir yerden bir yere gitmek için ücret ödediğinizi kabul etmek de bir sözleşmedir. ) birbirlerini mağdur etmemek adına oluşturdukları bir uygulamadır. Ancak sözleşmenin ortaya çıkması her ne kadar bu kadar masum olsa da malesef ki sözleşmeler her zaman bu kadar masum niyetlerle kullanılmamaktadır.

Sözleşmelerin art niyet taşıması da bu sözleşmelerin imzalanması noktasında tarafların dedektiflik hizmetlerine ihtiyaç duymasına neden olmuştur. Alınan dedektiflik hizmeti sayesinde sözleşme yasalara uygun olacak şekilde hazırlanır, sözleşme imzalanmadan önce muhakkak hizmet veren tarafın aleyhine olacak şekilde ve karşı tarafıda mağdur etmeyecek şekilde okunur sonrasında da yapılması gereken değişiklikler tespit edilir. Hizmet alacak olan maddelerden birinin içeriğini anlamadığı takdirde kullanılan hukuksal dilin yerini günlük dil alır ve dedektif olarak yardımcı olan kişi maddeyi sizin anlayacağınız dilde açıklar.

Sözleşmede sakıncalı olan maddeler karşı tarafla konuşularak orta yolu bulacak şekilde yeniden oluşturulmaya çalışılır. Ancak karşı taraf buna yanaşmıyorsa sözleşme yapılmak üzere olan kişinin art niyet taşıdığı tespit edilir ve sözleşme imzalanmayarak anlaşma yapılmaktan vazgeçilir. Sonrasında ise sözleşme herhangi bir tehdit içermesin diye ( sözleşmeyi sahte imza ile sizin adınıza imzalayabilirler. ) her iki tarafın gözü önünde yırtarak imha ederler. Böylece sonrası için tehdit oluşturabilecek unsurlarda ortadan kaldırılmış olur. Dedektiflik hizmeti sunan kişilerin bunu yapmasındaki bir başka amaçta sözleşmeden yer alan her iki tarafa ait bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmesini engellemektir.

Ancak sözleşmede anlaşmazlık yaşanılan madde değiştirildiğinde ise her iki taraftan ıslak imza alacak şekilde sözleşme imzalanır. İmzalanan sözleşmelerin her bir ıslak imzalı nüshaları taraflara verilir ve sözleşme içeriğinde herhangi bir değişiklik olana kadar ya da sözleşmenin süresi sona erene kadar sözleşme içerisinde yer alan bütün maddeler geçerli kabul edilir ve taraflar iş anlaşmasına uygun olarak hareket etmeye başlarlar. Dedektif hizmeti veren firma taraflardan birisinin sözleşmeye uygun hareket etmediğini tespit ettiği anda ise karşı tarafı uyarır. Ancak sözleşmenin tarafı hatasında hala ısrar ediyorsa bu sefer hakkında yasal işlem başlatılmak üzere eldeki belgelerle mahkemeye gidilir. Mahkeme sonunda gerek duyulduğu takdirde sözleşme fesedilir ya da suçun büyüklüğüne göre anlaşmayan uymayan tarafa yaptırımda bulunulur. Bu yaptırım kimi zaman hapis cezası, kimi zaman para cezası kimi zaman da faaliyet durdurma cezası olarak karşımıza çıkabilmektedir ve sözleşmede oyun bozanlık yapan tarafa ciddi bir zarar vermektedir.

İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALAMADAN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

İş sözleşmeleri tamamen resmi ve hukuki bir belge niteliğinde olduğu için imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli detay bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat etmeden attığınız imza sonucunda sözleşme ve içerisindekiler geçerli olarak kabul edilecek ve sıkıntılı bir madde olsa bile hak talep edemeyeceksiniz.

Bu noktada gerek işveren işçi sözleşmesi olsun gerekse iki karşılıklı kurumun yapacağı bir sözleşme olsun sözleşme oluşturma ve takip işlemleri için muhakkak bir dedektiflik bürosundan yardım alın. Akademi Özel Dedektiflik Bürosu olarak sunmuş olduğumuz hizmetler arasında sözleşme oluşturma ve takibi hizmeti de yer almaktadır ve bizimle birlikte çalışan bir çok firma bu hizmetten oldukça memnun kalmaktadırlar.

Dedektiflik firması olarak sözleşme imzalanmadan önce dikkat ettiğimiz en önemli ayrıntı tarafların kimler olduğudur. İşveren işçi mi, iş yapacak iki kurum mu yoksa tüzel bir kişilik ve işçi mi? Bu soruların cevabı önemlidir çünkü sözleşmeden belirtilmek zorundadır. İşverenin adı soyadı ve tc. vatandaşlık numarası, yine aynı şekilde işçinin adı soyadı ve tc. vatandaşlık numarası muhakkak belirtilmelidir. Anlaşmayı yapan iki tüzel kişilik ise bunlarda firma adlarını, adreslerini, ne tür bir işletme oldukları ( limited şirketi ya da anonim şirketi vb. gibi ) yönetim kurulunda kimler olduğu ve kişilerin bilgileri. Bunların hepsi belirtikmek zorundadır. Dedektiflik firmaları özellikle dikkat ederler bu maddelere çünkü sözleşmeden yer alan isim sonrasında bilgi eksikliğinden ya da yanlışlığından faydalanarak borcunu ödemekten kaçınabilir. Örneğin sözleşmede soyadındaki bir fark değişikliği kişinin adı geçen şahsın kendisi olmadığını iddia etmesine kadar varabilir.

Dedektiflik firması olarak dikkat edilen bir diğer husus da sözleşmenin başlangıç tarihi ve sözleşmenin süresi. Çünkü geçerli olan kuralların ya da anlaşmaların hangi tarihten itibaren başladığını hakim ya da savcı muhakkak bilmek isteyecektir. Ayrıca en az 1 yıl anlaşmalı işlerde muhakkak sözleşme imzalanmalıdır ve süresiz olan sözleşmelerin ise süresiz olduğu muhakkak belirtilmelidir. Dedektif sizin belirlediğiniz süre bilgisini sözleşmeye girdikten sonra ise bir diğer önemli konu olan sözleşmenin içeriğini hazırlamaya başlar.

Sözleşmenin içeriğinin hazırlanması esnasında sözleşme yapılan konu başlığının ne olduğu net olarak belirtilmelidir. Örneğin ofiste sekreterlik görevi için bayan personel alımı ya da karşılıklı iş yapan firmalar adına tesettür giyim alım satım anlaşması gibi. Sonrasında ise maaşlı bir personel alıncaksa maaşı, sosyal hakları, yıllık izni ve haftasonu izni gibi bütün detaylar girilmelidir. Ancak iş üzerinden bir anlaşma ise yapılan aylık ne kadar ürün alınacağı, ödemenin ne kadar olacağı ve nasıl olacağı, hangi tarihte olacağı gibi bilgiler muhakkak sözleşme içeriğine yerleştirilmelidir. Dedektiflik firmaları hazırlamış olduğu bu ayrıntılı sözleşmesi son kez gözden geçirmeniz için size sunar ve ardından sözleşmede aleyhinize bir açık olup olmadığı tespit edildikten sonra yenilemeye gidilir ya da yoksa sözleşme direk olarak imzalanır. Nüshalar ise her iki tarafa da ıslak imzalı olacak şekilde verilir.
Dedektiflik Hizmeti Verilen Ülkeler


Ödeme Seçenekleri

Akbank Axes Bonus CardFinans Deniz Finans Halk İş Maestro Master Maximum Teb Vakıfbank Visa Visa Elktro World Yapıkredi Ziraat