Whois Sorgulama     

WHOİS SORGULAMA

Who is sorgulama içerisindeki "whois" İngilizce bir kelimedir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı “kim” olarak adlandırılır. Whois alan adlarının kime ait olduğunu ortaya çıkaran bir rapor mekanizmasıdır. Her gün tüm dünyada milyonlarca whois sorgulaması yapılmaktadır. Peki bu bilgiye neden ihtiyaç duyulur? Whois in bu kadar çok kullanılmasının sebebi nedir? domainler birer mülktür. Domain satın alabilir, kiralanabilir veya başka bir şahıs ve kurumla paylaşılabilir. Tıpkı bir ev gibi alınabilir, satılabilir. Herhangi bir sebepten internet sitesinin içinde kanuni olmayan bir veri olabilir ve bu verinin kaldırılması veya ceza işlemi uygulanması için domain sahibinin tespit edilmesi gerekmektedir. Domainin her hangi bir kısmında ki teknik bir sorundan ötürü sağlayıcının domain sahibine erişmesi gerekebilir. İşte bu gibi durumlar da domain sahibinin bilgilerinin yer aldığı ekran sorgusuna whois sorgulama nedir sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Bir çok site yapılırken her hangi bir başka siteden alıntı yapmış olabilir, başka sitenin bilgilerini kendi sitesinde paylaşmış olabilir. Bu gibi durumlar da whois uygulaması sayesin de telif hakkı olan siteler kendi bilgilerini paylaşan sitelerin sahibine ulaşarak cezai yaptırım uygulanmasını sağlayabilir. Whois sorgulama domain sahibini kolayca bulmanızı sağlar. Kişinin sitesin de yasal olmayan içerik veya yasal olmayan bir hizmet barındırması durumun da gerekli birimlere bildirilerek gerekenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sitede ki herhangi bir teknik sorun durumun da yine whois yöntemi ile domain sahibine ulaşarak sorunu bildirebilir ve çözülmesini sağlayabilirsiniz. İnternette bulunan yüz milyonlarca internet siteleri bir çok yasal olmayan bilgi, hizmet veya alıntı makaleler içermektedir. Özel dedektif bu gibi durumların tespiti yapıldığında site sahibinin bilgilerinin ulaşıldığı whois sorgulama ekranında domain sahibi kişiye ulaşabilir ve gereğinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Her gün milyonlarca kez kullanılan whois bir çok sorunu çözmektedir.

Gizli whois nedir? bazı domain sahipleri kişisel bilgilerini paylaşmak istemezler. Veya bazı özel projeler de kimliklerinin belli olmalarını istemedikleri için gizli whois servisini tercih edebilirler. Whois uygulaması domain sahibini merak edildiği için bile kullanılmaktadır. Bu sitenin sahibi acaba kim? Dediğiniz bazı sitelere denk gelmişsinizdir. İşte whois sorgulama uygulaması bu bilgileri görmenizi sağlar. Whois sayesinde günümüz de pek çok yasal olmayan internet sitesi ve domain sahibine cezai yaptırım uygulanmaktadır.

WHOİS NEDİR?

Whois bir domainin sahibi hakkında sizlere bilgi veren bir sorgulama uygulamasıdır denebilir. Bu uygulama sayesin de domain sahibi hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Domain sahibi geçerli bilgileri vermemiş ise kaydedici domaini kilitleyebilir veya sahipliği direkt olarak iptal edebilir. Domain sahibi düzenli olarak yenileme ücretini ödediği sürece domain sahibi olarak kalır. Who is bilgilerini değiştirmek, devretmek, devretmek veya iptal etmek kişinin tercihine kalmış bir karardır. Domain who is sorgusu yapılıp domaini satması için baskı yapılamaz. Domain sahibi siz ne kadar para ödemeyi teklif ederseniz edin domaini satmak istemeyebilir. Buna örnek olarak günümüz de değeri milyonlarca dolar ile gösterilen domainler bulunmaktadır. Who is sorgusu yaparak domain sahibine sitesinde ki her hangi bir teknik sorunu bildirebilirsiniz. İnternet sitesindeki herhangi bir bilginin alıntı olduğunu söyleyip kaldırmasını isteyebilirsiniz veya tam tersi olarak kendi internet sitesinden alıntı yapmış başka bir internet sitesini domain sahibine özel dedektiflik hizmetlerimizden olan whois sorgulama sayesinde ulaşarak söyleyebilirsiniz.

Günümüzde milyonlarca internet sitesi bulunduğu için sitelerin içerikleri birbirleriyle çok benzer olabilir. bunun yanı sıra bilgileri direkt alıntı şeklinde kullanan sitelerde mevcuttur. Bu tür siteleri telif hakkı olan siteler tespit ederek gerekli cezai yaptırımlar uygulanmasını sağlayabilir. Gerekli yaptırımlardan sonra site sahibi alıntı bilgiyi kaldırmak zorundadır. Genellikle yasal bilgi veya hizmet içermeyen internet sitelerinin domain sahibine ulaşarak bu durum bildirilir. Günümüz de yasal hizmet vermeyen çok fazla internet sitesi vardır. Bu internet siteleri whois sorgulama yoluyla bulunabilir ve gerekli yaptırımların uygulanması sağlanabilir. Whois nedir? whois alan adı sahibi, yöneticisi ve teknik yöneticisine alan adı kaydedici firmaya ve alan adının bağlı bulunduğu web sunucusuna ait bilgilerin listelendiği bir sorgu ekranıdır diyebiliriz.

Whois sorgulama uygulaması bir sitenin alıntı bilgi, yasal olmayan hizmetler veya bilgiler, teknik aksaklıklar ve site içi sorunlar durumun da whois uygulaması ile domain sahibi bulunabilir ve verilmesi gereken bilgiler verilebilir. Bunun yanı sıra gelişmiş web sitelerin de bir çok çalışan bulunmaktadır. bu çalışanlar online olarak size destek verip sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışırlar. Bazı durumlar da size düzgün bilgi vermeyip agresif tavırlar sergileyebilir. Bu gibi durumlar da domain sahibine doğrudan ulaşılabilir ve sitesinde ki çalışanların olumsuz tavırları bildirilebilir. Domain sahibine ulaşmanın en kolay yolu olan whois uygulaması her gün milyonlarca kişi tarafın dan kullanılmaktadır.

WHOİS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

whois sorgulama yetkilendirilen ip adreslerinden ilgili alan adı kayıt firmasına veya whois sunucusu ile ilgili özel sözleşmeler ile barındıran resmi yazışmaların özel olarak yüklenip güvenlik şartlarını yetkilendirdiği veri tabanına iletilmesi ile gerçekleşir. Whois sorgulama da domain sahibi kişinin bilgilerinin bulunduğu whois sorgulama uygulamasında domain sahibine ulaşım bilgilerini ve kim olduğunu dedektif çalışmaları sayesinde öğrenebilirsiniz. Günümüz de pek çok internet sitesinin yasal olmayan hizmet ve içerik barındırmasından ötürü ceza yaptırımı almasın da büyük rol oynayan whois sorgulama uygulaması domain sahiplerine ulaşarak gerekli yaptırımların uygulanmasını sağlamaktadır. İnternet ortamın da milyonlarca internet sitesi ve domain olduğunu düşünürsek bir çok site birbirinden alıntı içerik ve bilgi bulundurmaktadır. Telif hakkı alınan içerikler ve makaleler alıntı yapan web sitesinin domain sahibine whois sorgulama uygulamasıyla ulaşılarak gerekli yerlere bildirilir. Her gün milyonlarca kez kullanılan whois sorgulama uygulaması binlerce sorunun önüne geçmektedir.

Domain sahiplerinin whois bilgilerinden erişilen bilgilerinin gerçek olması gereklidir. Geçerli bilgilerin verilmediği takdir de kaydedici domaini geçici bir süreliğine engelleyebilir. Veya domain sahipliğini tamamen ortadan kaldırabilir. Whois sorgulama bilgilerinden erişilen bilgilerin gerçek olma zorunluluğu ise yasal bir zorunluluktur. Her hangi bir yasal sorun da veya web sitesinde ki her hangi bir sorun da domain sahibine ulaşmak için zorunlu bilgilerdir. Whois sorgulama uygulamasına neden gerek duyulur? Whois sorgusuna gerek duyulmasının sebebi domain sahiplerinin takibi içindir. İnternet ortamı bir sürü yasal olmayan ve alıntı içeriklerle yönetilen internet siteleri içerir. Bu internet siteleri yasal olmamak ile birlikte internet kullanıcısının küçük yaşlara kadar düşmesi ile birlikte her yaştan kitleye ulaşabilmektedir. Whois sorgulama bilgilerinin doğru olma zorunluluğu sayesinde yasal olmayan ve alıntı içerik içeren her hangi bir internet sitesine kolayca ulaşılabilir.

Whois sorgulaması sayesinde olumsuz içerik ve yasal olmayan işler yapan internet sitelerinin domain sahibine ulaşılarak gerekli yaptırımların uygulanması sağlanabilir. Neden whois sorgulaması yapılmalıdır? Yeni bir domain kaydı yapmak istediğinizde bu kayıt daha önce başkası tarafından kaydedilmiş olabilir. bu durum da whois sorgulaması yaparak kayıt tarihinin bittiği gün hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Dedektiflik Hizmeti Verilen Ülkeler


Ödeme Seçenekleri

Akbank Axes Bonus CardFinans Deniz Finans Halk İş Maestro Master Maximum Teb Vakıfbank Visa Visa Elktro World Yapıkredi Ziraat