Dedektiflik EğitimiDEDEKTİFLİK EĞİTİMİ

Türkiye’de hiçbir devlet üniversitesi ya da özel üniversite bu konuyla ilgili olarak dedektiflik eğitimi vermemekle birlikte işin ilginç yanı ise bu mesleği yapacak olan kişilerden dört yıllık lisans mezunu olması beklenmektedir. Bu nokta da dört yıllık lisans mezunu olarak bu mesleği yapmak isteyen ve nereden nasıl başlayacaklarını bilmeyenler için özel dedektif firmaları ya da dernekleri eğitim vermekte ve eğitimi başarıyla tamamlayanlara ise sonrasında özel dedektiflik belgesi vermektedirler. Bu noktada özel dedektiflik sertifikasını alanlar ise ister bir dedektiflik bürosunun yanında çalışarak isterse de kendi dedektiflik bürosunu açarak sektörde hizmet vermeye başlamaktadırlar.

Dedektiflik eğitimi esnasında öncelikle eğitimin içeriğine dair genel bir bakış açısını oluşturacak bilgiler verilmektedir. Dünya da ve Türkiye’de dedektif mesleğinin geçmişi, şu an içinde bulunduğu pozisyonlar ve gelişmeler, mesleğin etik ve yasal kuralları ve prosedürleri gibi. Bu eğitimin ardından ise bir sonraki aşamaya geçilmektedir. Özel dedektif olarak eğitimli eleman yetiştirmek. Bu kısımda katılımcılar dedektiflik araştırma tekniklerini öğrenir, fiziki takip, sanal takip ve bilişim takibi nasıl olur bunları öğrenirler ve uygulamalı olarak eğitimini alırlar. Her bir eğitimin ardından kullanım alanlarına dair geçmiş başarılı çalışmaların örnekleri verilir ve bir senaryo hazırlanarak katılımcılar sınava tabi tutulur. Bu sınavda öğrendikleri taktikleri kullanarak problemi çözmeleri ve rapor tutmaları, delil oluşturmaları ve sonuç sağlamaları beklenir. Her bir aşama başarıyla tamamlanmadan eğitim bitirilmiş sayılmaz. 

Bundan sonrasında ise raporlama, dosyalama, analiz raporu oluşturma, mahkeme süreci prosedürleri öğretilir ve kişiler eğitimin ardından uygulamaya tabi tutulur. Bu uygulama genellikle öğrenilen bilginin her bir aşamasını içeren staj niteliğindedir ve stajınızı dedektiflik eğitimi aldığınız kurumda yapabilir ya da derneklerin sizi yönlendirdiği dedektiflik bürolarında yapabilirsiniz. 

Dedektiflik eğitimi esnasında alacağınız bir diğer konu da dedektiflik mesleğinin imajı ve itibarı konusudur. Bu noktada mesleği kötü amaçlı kullanan kişilerin neler yaptıkları, yapmış oldukları bu kötü eylem sonucunda tabi tutuldukları yaptırımlar, mesleği kötüye kullanma esnasında mağdurların yaşadıkları gibi konular ele alınır. Ayrıca en büyük düşmanlarının korsan dedektifler olduğu ve bunların tespitinin nasıl yapılacağıdır. Ayrıca dedektiflik yaparken bir başka dedektifin nasıl izinin sürüleceği ya da izininin sürülmemesi adına neler yapılabileceği gibi konular ele alınır ve eğitim de verilir. 

Mesleki eğitim esnasında kişilere sürekli olarak araştırma görevleri verilmekte ve eğitime tabi tutulan kişiler sürekli olarak uygulama yapmaya yönlendirilmektedir. Böylece daha mesleğe başladan önce adapte olmaları sağlanmaktadır. Ayrıca dedektiflik eğitimi esnasında sık aralıklarla sınavlar gerçekleştirilmekte, dikkat sınavı, konsantrasyon sınavı, tutarlılık sınavı, hafıza sınavı gibi daha birçok testten geçirilmektedirler. Böylece dedektif olmak isteyen bireylerin kişisel gelişimine mesleki açıdan destek sağlanmaktadırlar. Eğitim sonunda kişisel gelişim yönünden de eğitime başlamadan önceki bireye nazaran çok yol kat edilmek de ve bireysel mesleki karaktere uygun hale getirilmektedirler. 
Dedektiflik Hizmeti Verilen Ülkeler


Ödeme Seçenekleri

Akbank Axes Bonus CardFinans Deniz Finans Halk İş Maestro Master Maximum Teb Vakıfbank Visa Visa Elktro World Yapıkredi Ziraat