dedektif nedir?DEDEKTİF NEDİR?

Dedektif işlenen bir suç için deliller toplayan kişidir. Topladığı delilleri bir belge haline getirip olası bir mahkeme de kişinin lehine bir şekilde bu belgeleri sunar. Ülkemizde işlenen suç oranlarının çözülmesi oranlarına bakıldığı zaman dedektiflik gerekli bir meslektir. Aldıkları özel eğitimler sayesinde alanında uzman kişiler haline gelmişlerdir. Herhangi bir sorunla karşılaştığında hep bir çözüm yolu üretebilen dedektif bunun üzerine eğitim almıştır. Teknolojiyle aynı oranda gelişen ekipmanlara sahip olup, bu ekipmanlar sayesinde araştırmalarında çok hızlı bir şekilde ilerleme gösterebilmektedirler. Ülkemizde gerçekleşen suçların nerede ise hepsini çözebilme yeteneğine sahip olan dedektiflerimiz bir çok başarılı işe imza atarak bunu kanıtlamıştır. Kişisel hizmetlerin yanı sıra birden fazla şahsa da hizmet vermekte olan dedektiflerin şirket araştırmaları, personel araştırmaları, şirket davalarının araştırılmaları gibi verdiği hizmetler vardır. Verdikleri bu hizmet süresince kesin suretle yaptıkları işin gizliliğini korumaktadır.

Bu soruyu aslında dedektif kimdir ya da ne iş yapar, dedektiflik nedir şeklinde de sorabiliriz. Tüm bunlar bağlamında ise alacağımız yanıtlar genellikle aynı bilgileri içerecektir. Dedektif, toplumun ve bireyin yararına hizmet veren, yasalar çerçevesinde hizmet veren ve devletin resmi kurumları tarafından meslek erbabı olarak tanınan, talep için gelen müşterilerine gelen konu başlığı dahilinde araştırma, belgeleme ve raporlama hizmeti sunan kişidir diyebiliriz. Bu mesleği yapan kişiler herhangi bir dedektiflik bürosunda maaşlı olarak çalışabilmekle birlikte gerekli olan yasal belgeleri temin ettiği takdirde kendi dedektiflik ofisini de açabilmektedirler. Mesleği tercih eden kişilerin ise her hangi bir konu hakkında uzmanlık alanı da olabilir ya da genel olarak bütün konu başlıkları altında da hizmet verebilir. Vermiş olduğu hizmet için faaliyet raporu taşımak zorunda olan bu kişiler hizmet sonrasında ise fatura keserek mesleklerine ait olan vergiyi vermek zorundadırlar.

DEDEKTİFLİK

Dedektif olmak bir takım yeteneklere sahip olmayı gerektirir. Bu yeteneklerin çoğu alınan uzman eğitimler sayesinde gelişmekte olsa da dedektif olacak kişilerin araştırmacı ruha, sabırlı ve tarafsız bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Yaptıkları araştırmaların gelişmelerini ve sonuçlarını araştırmayı talep eden kişi ve kendisi dışında kimseye söylememeli yani çalışmalarını gizlilik içerisinde yönetmelidir. Gizlilik dedektifliğin en önemli kuralı olmak ile birlikte yapılan araştırmanın sağlıklı yürüyebilmesi için en gerekli kurallardan biridir. Hakkında araştırma yapılan kişinin bir şekilde bu durumu öğrenmesi dedektif ve araştırmayı talep eden müşteri için olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Dedektif olmak suçlu psikolojini bilmeyi gerektirir. Herhangi bir suçu işleyen bir kişinin neler yapabileceğini, halini, nereye gidebileceğini ve bir sonra ki hareketini tahmin etmeyi gerektirir. Kendini suçlunun yerine koyabilmeli ve psikolojik durumunu anlayabilmelidir. Dedektifler hizmet verecekleri alanlar ile gerekli eğitimlerden geçtikten sonra başarılı bir dedektif olma yolunda ilerleyebilirler.

ÜLKEMİZDE DEDEKTİFLİK HİZMETLERİ

Her türlü suça karşı her zaman ne yapacağını bilen dedektif, bu suçların çoğunda gerçeği ortaya çıkarabilmektedir. Ülkemizde genel olarak bir artış gösteren suç oranları dedektifliği nerede ise zorunlu hale getirmiştir. Her gün gelişen teknolojiden faydalanarak verdikleri hizmetleri geliştiren dedektifler sonuca gitme yolunda hızlarını arttırmaktadırlar. Artık neredeyse herkesin cebinde bulunan akıllı cep telefonları ve bilgisayarlar sayesinde takip ve araştırmada sonuç elde etmenin hızı artmıştır. Dedektifler kişisel veya birden fazla şahsa hizmet verebilir. Kişisel hizmetlere eş takibi, öğrenci takibi, teknik takip ve sanal takip. Birden fazla kişiye verilen hizmetlere örnek olarak ise şirket araştırması, şirke davalarının araştırması ve personel takibini örnek verebiliriz. Buna benzer onlarca konuda uzman olan dedektifler sürekli olarak kendilerini geliştirmektedirler.

DEDEKTİF MESLEĞİ HANGİ KONU BAŞLIKLARINI İNCELER?

Bu meslek dalının incelemiş olduğu birçok konu başlığı olmakla birlikte inceleyeceği bütün konu başlıkları yasal içerikte olmalıdır. Yani bu meslekle uğraşan kişiler kötünün yanında değil iyinin yanında olmak zorundadırlar aksi takdirde mesleki men cezası alırlar ve ofislerini kapatmak zorunda kalırlar. Bu kısa bilginin ardından dedektiflerin boşanma davaları, velayet davaları, nafaka davaları, itibar yönetimi, marka ve patent araştırması, borçlu tespiti, adres tespiti, itibar yönetimi, çocuk ve öğrenci takibi gibi konu başlıkları altında genel olarak hizmet verdiklerini söyleyebiliriz.

Bireysel ve kurumsal konu başlıkları altında hizmet veren dedektif mesleği sahipleri, bütün bunların araştırması işlemi sırasında ise yasal olan prosedürü izler ve yasal takip yöntemlerini kullanırlar. Bütün işlemleri için yasal belgeleri ellerinde bulundurmak olan dedektifler, aksi takdirde yapmış oldukları belgelendirme işlemlerinin boşa düşeceğini ve resmiyet içermeyeceğini bilmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bireysel konu başlıkları olan boşanma davası, velayet davası, nafaka davası, mal varlığı tespiti için yasal olarak dava sürecinin başlaması gerekmektedir. Örneğin siz boşanma davasını başlatmadan boşanma davası hizmeti ya da herhangi bir diğer hizmeti talep edemezsiniz. Ancak çocuk ve öğrenci takibi için başlatılacak herhangi bir davaya ihtiyacınız yoktur. Çocuğun yasal bakımının sizde olması ya da çocuğun gerçek anne babası olduğunuzu ispat edebilmeniz yeterli olacaktır. Özel dedektiflik hizmeti bu noktada aldığınız takdirde ise yine talep edeceğiniz konu başlığının yasal bir içerik taşıması gerekmektedir. Örneğin siz evli olan oğlunuzun ya da kızınızın yatak odası bilgilerine ulaşmayı talep edemezsiniz çünkü bu özel hayatı ihlale girer ve böyle bir araştırma yapmaya kalkmanız sizin yasalarla başınızın derde girmesine neden olur. Bu durumun tespiti ile hem sizin hem de size yardımcı olan dedektiflik bürosu hakkında araştırma başlatılır ve araştırma sonunda hem hapis hem de para cezası alabilir, size yardım eden dedektif ise mesleki men cezasına çarptılır.
Dedektiflik Hizmeti Verilen Ülkeler


Ödeme Seçenekleri

Akbank Axes Bonus CardFinans Deniz Finans Halk İş Maestro Master Maximum Teb Vakıfbank Visa Visa Elktro World Yapıkredi Ziraat