DedektifDEDEKTİF

Her gün ülkemizde gerçekleşen bir çok suç görmekteyiz. Bu suçlar hafife alınmaması gereken derece de fazladır. Günümüz koşullarında artan uyuşturucu madde ve taciz olaylarını bunlara örnek gösterebiliriz. Her gün yüzlerce insan uyuşturucu kullanıyor veya tacize uğruyor. Bu konular veya diğer suçlar ile ilgili polise başvurduğunuzda elinizde yeterli delil yok ise şikâyetçi olduğunuz kişi gözaltında tutulamayacaktır. Peki bu ve buna benzer suçları nasıl ortaya çıkartabilirsiniz? Dedektifler! Dedektifler bir çok konuda uzman eğitimlerden geçen ve her zaman en kötü koşullarda bile başının çaresine bakabilen kişilerdir. Aldıkları eğitim sayesinde kendilerine yetenekler kazandıran dedektifler bir çok suçun ve suçlunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ülkemizde yasal olarak bir kanun bulunmamasına rağmen dedektiflik yasak değildir. Bu konuda hizmet veren bir çok dedektiflik büroları mevcuttur. Size yasal olan her durumda hizmet verebilen dedektifler her türlü suç ile başa çıkabilme yeteneğine sahiptir.

Hangi durumlarda dedektiflere başvurulmalı?

Dedektif personeli hizmet verdiği çok fazla alan vardır. Buna örnek olarak kişi teknik takibini örnek verebiliriz. Aileniz, iş ortağınız, çalışanlarınız veya çevrenizde var olan ve size şüpheli davranışlarda bulunan, arkanızdan iş çevirdiğini düşündüğünüz kişileri takip edebilirsiniz. Teknik sanal takip teknoloji ile orantılı gelişen cihazlar, yazılımlar ve programlar ile yapılmaktadır. Teknik takip ile araştırmak istediğiniz kişinin girdiği internet sitelerini, telefon ses kayıtlarını ve konuşmalarını, mesajlaştığı kişileri ve sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve anlık olarak izleyebilirsiniz. Bu sistemi eş takibinde de uygulayan dedektif çalışanları teknolojinin de yardımıyla bir çok konuda başarılı olmuşlardır. Nerede ise tüm suç alanlarında size yardımcı olabilecek kapasiteye sahip olan dedektifler sizler için topladığı delilleri isteğiniz doğrultusunda olabilecek herhangi bir mahkemede lehinize mahkemeye belge olarak sunabilirler. Dedektiflerin en büyük kurallarından biri de gizliliktir. Araştırma sonuçları elde edilen bilgiler asla bir üçüncü şahıs tarafından bilinmez. Tüm deliller, belgeler ve araştırma sonuçları sizin ve dedektif arasında kalır.

Dedektifler hangi alanlarda hizmet verir?

Dedektif nerede ise ülkemizde işlenen tüm suçlara karşı eğitimli ve mücadele edebilecek kabiliyete sahiptir. Bunun yanı sıra günümüze kadar pek çok belirsiz olayın aydınlanmasına yardımcı olmuş ve başarılarının imzasını atmışlardır. Dedektif personeli verdiği hizmetlere örnek verecek olursak boşanma davaları için delil toplama, hukuki danışmanlık, öğrenci takibi, hukuksal denetim ve firma analizi, fiziki ve bilişim dolandırıcılığı, teknik sanal takip, personel araştırması, veri kurtarma, itibar yönetimi, eş takibi, çocuk takibi, şirket araştırmaları, şirket davaları, evlilik öncesi araştırma, velayet ve icra davaları, miras ve mal paylaşım davaları, adres tespiti, borçlu tespiti gibi bir çok alanda profesyonel hizmet verdiklerini söyleyebiliriz.

DEDEKTİF NEDİR?

Dedektif denildiğinde akla genellikle Sharlock Holmes gibi film karakterleri gelse de aslında bu meslekle uğraşan kişilerin yaptıkları işler çok daha sıradan olarak tabir edebileceğimiz konuları kapsamaktadır. Bu bağlamda cinayet çözme, kaçırılma olaylarıyla ilgilenme, seri katil kovalama gibi ilgi çekici konu başlıklarının yerini ise boşanma davaları için delil toplama, nafaka davası için mal varlığı araştırması yapma, velayet davası için dosya oluşturma ya da kurumlar için borçlu takibi yapma gibi konu başlıkları almaktadır. Dedektif olmak isteyen birisi için konu başlıklarının sıradanlaşması sizin hevesinizi kaçırdı ise bir kötü haberimizin daha olduğunu söylemek zorundayız. Gerçek hayatta dedektif olarak görev alan kişiler film karakterinin yaptığı gibi kişileri zorlaya konuşturamaz, onları aşağılayamaz ya da hakaret edemez, yasadışı yolları kullanarak delil ve bilgi toplayamaz. Dedektif olarak her türlü absürt davranışın içerisinde bulunabileceksiniz gibi mesleğin lanse ediliyor olması da malesef ki filmin kurgu kısmına girmekte, gerçeklikle herhangi bir bağ oluşturmamaktadır.

Dedektif Olmak İsteyenleri Bekleyen Gerçekler Nelerdir?

Dedektif olmak isteyenler öncelikle bilmelidirler ki yaptıkları iş toplum yararına yapılan bir iştir ve meslek kötü niyetli insanların hizmetine sunulamaz ve bu yolla para kazanılamaz. Yine bu mesleği tercih etmek isteyenler bilmelidir ki fiziki takip esnasında filmlerde olduğu gibi bir kaçma kovalama olmaz. Çünkü dedektiflik mesleği gerçek hayatta gizlilik taşır, kişi takip edildiğini anladığı an sizin takibi bırakmanız zorunluluk içerir.

Mesleğin her şeye rağmen bir tehlike içeriyor olması kısmı doğrudur ve meslekle geçimini sağlayan kişilere ruhsatlı silah taşıma ve kullanma hakkı verilmektedir. Ancak kullanma hakkınızın olması sıka sıka ilerleyebileceğiniz ve bilgi toplayabileceğiniz anlamına gelmemektedir.Herhangi bir çatışma ya da silah kullanma durumunda zorunluluk içerdiğine dair bir dedektif olarak emniyet güçlerine açıklama yapmak ve yapmış olduğunuz bu açıklamayı ispatlamak zorundasınız. İspatınız geçerli olana kadar ruhsatlı silahınız elinizden alınacaktır ve yine de ispat edemezseniz de silahınız elinizden alınacaktır.

Gerçek yaşamda dedektifler gizli olarak hizmet sunmaz, müşteriler size ulaşmak için binbir çetrefilli yoldan geçmez. Dedektiflik yaptığınıza dair bir vergi levhanız olur ve kendinize ait bir dedektiflik siteniz ve tabelanızın asılı olduğu bir büronuz olmalıdır. Home ofis hizmet vermek gibi bir durum söz konusu değildir. Bütün araştırma yöntemlerini kullanırken gerek görülen mecralardan yasal izninizi almalısınız. Aksi takdirde belgeleriniz yasadışı kabul edilir ve mesleğiniz hakkında mesleği kötüye kullanmaktan soruşturma başlatılır.

Dedektiflik hizmeti sunan bir meslek erbabı olarak yine müşterilerinizi aşağılayamaz, onların istemedikleri konuları araştıramazsınız. Aksi takdirde hem müşteri bulma sıkıntısı çeker, hem de mesleği itibarsızlaştırma noktasında meslektaşlarınız tarafında soruşturulmaya tabi tutulursunuz. Üstelik sizi dava edenler sizinle aynı mesleği yaptıkları için suçlarınızı ispat etmeleri hiç de zor olmayacaktır ve mesleki men kararı alarak uzaklaştırma alabilirsiniz.
Dedektiflik Hizmeti Verilen Ülkeler


Ödeme Seçenekleri

Akbank Axes Bonus CardFinans Deniz Finans Halk İş Maestro Master Maximum Teb Vakıfbank Visa Visa Elktro World Yapıkredi Ziraat